• 860 70 872  |  860 70 895  |  88 32 45 11  |  0919 7314249
  • 09:00 - 18:00
  • 0919 731 42 49 | 0912 216 216 0
کانال تلگرام کانال فروش
14
دي
1395
آشنایی با چاپ تامپو روی هدایای تبلیغاتی

آشنایی با چاپ تامپو روی هدایای تبلیغاتی

جهت تاثیرگذاری بیشتر در ارائه هدایای تبلیغاتی، بهتر است که طرح لوگو یا نام شرکت را بر روی هدیه تبلیغاتی به گونه ای ماندگار چاپ نماییم و طبیعتاً چاپ روی هدیه تبلیغاتی هزینه ای مضاعف را به قیمت هدیه های تبلیغاتی می افزاید بهمین دلیل انتخاب چاپی مطمئن و کم هزینه  در اولویت خواهد بود. چاپ تامپو به دلیل آماده سازی  نسبتاً ارزان و همچنین ارزان بودن ماشین آلات نیمه اتوماتیک آن یکی از پر کاربردترین چاپ ها برای هدایای تبلیغاتی می باشد و برای بسیاری از کارهای چاپی مورد استفاده قرار می گیرد و قیمت چاپ بر روی هدایای تبلیغاتی را بشدت کاهش میدهد. 

 

این شیوه چاپ در گروه چاپ های گود قرار می گیرد. این مسئله به دلیل استفاده از کلیشه گود در فرآیند چاپ می باشد. از ویژگیهای این شیوه امکان چاپ، روی مواد مختلف و متنوع هم از نظر جنس مواد و هم از نظر شکل هندسی آنها می باشد بطوریکه با این روش می توان بر روی سطح صاف، منحنی، گرد، محدب و حتی کره عمل چاپ را انجام داد.

واسط چاپ در چاپ تامپو، لاستیکی از جنس سیلیکون است که به آن تامپون می گویند. این شیوه چاپ بسیار شبیه به مهرهای لاستیکی است با این تفاوت که در مهر حروف برجسته است اما در چاپ تامپو لاستیک سیلیکونی برجستگی ندارد و نقش را به شیوه ای دیگر به سطح مورد نظر منتقل می کند.

در این روش چاپ به دلیل فشاری که تامپون به سطح چاپ شونده وارد می کند پشت سطح چاپ شونده بایستی محکم باشد، مثلاً درچاپ روی لیوان های پلاستیکی ابتدا بایستی قالبی به اندازه لیوان تهیه کرد تا درهنگام چاپ درون لیوان قرار گیرد.

بزرگترین مزیت چاپ تامپو بدلیل استفاده از پد اسفنجی یا لاستیک سیلیکونی آن امکان چاپ بر روی سطوح محدب، شکل دار و غیر مسطح است سطوحی مانند خودکار تبلیغاتی ، فلاسک یا لیوان و ماگ های فلزی تبلیغاتی نظایر آن حتی در برخی از موارد با استفاده از چاپ تامپو می توان درون و داخل حجمها را هم چاپ زد.

ولی این چاپ بر خلاف چاپ سیلک محدودیت اندازه دارد یکی بدلیل کوچک بودن پد مخصوص آن و دیگری بدلیل آنکه وقتی طرحی مسطح را بر روی سطوح محدب قرار میدهیم اگر ابعاد و اندازه آن کمی بزرگ شود تصویر ما از حالت نرمال خارج و اصطلاحاً دفرمه میشود. بهترین اندازه برای چاپ تامپو برای سطوح محدب 4 سانت می باشد. البته طول کار می تواند تا 10 سانتیمتر ادامه بیابد.

 

نمونه چاپ تامپو روی فلش و خودکار تبلیغاتیماشین چاپ تامپو

 

مراحل چاپ تامپو چیست؟

1- با توجه به شیوه چاپ ، تعداد رنگهایی که می خواهیم روی هدایا بزنیم و استفاده از اندازه لاستیک سیلیکونی ، درهنگام طراحی بایستی به ابعاد و موضوع مورد نظر جهت چاپ دقت کرد.تامپون به راحتی برروی سطوح مختلف می نشیند.بنابراین در هنگام چاپ روی سطوح منحنی ، محدب ، کره و اشکالی از این قبیل بایستی بسیاردقت کرد و امکانات چاپخانه مورد نظر را سنجید ، چرا که ممکن است نقش در یک قسمت از کار بسیار پررنگ و له شود و در قسمت دیگر کمرنگ شود و این بدلیل رعایت نکردن ابعاد و اندازه مناسب چاپ روی هدیه تبلیغاتی مورد نظر است.

2- پس از طراحی ، لازم است که از طرح مورد نظر فیلم تفکیکی تهیه شود برای این منظور طرح ما حتماً باید بصورت رنگ یکدست و بدون سایه روشن و ترام باشد اصطلاحاً باید تون پلات باشد.از فیلم های هر رنگ کلیشه فلزی یا فتو پلیمری تهیه می شود که البته نوع کلیشه فلزی فولادی به دلیل  مقاومت بالاتر در طی مراحل چاپ تامپو ، استفاده بیشتر دارد.

3- اکنون از هر رنگ، یک کلیشه تهیه شده است که طرح تکرنگ در روی آن به شکل گود هستند. هر کلیشه را در محل از پیش تعیین شده در ماشین چاپ تامپو قرارمی دهند . در کنار هر رنگ کلیشه ، مخزن رنگ به علاوه غلطک و تیغه های مربوطه قرار گرفته است .غلطک رنگ ، از مخزن رنگ مربوطه به روی کلیشه کشیده می شود و درون گودی های کلیشه که همان نقش های مورد نظر است پر از رنگ می شود.

4- یک تیغه رنگهای اضافه را از روی کلیشه جمع و پاک می کند . لاستیک سیلیکون  یا همان پد اسفنجی از بالا به روی کلیشه یا گراور فرود آمده و طرح  را به روی خود منتقل می کند.

5- سپس بطور اتوماتیک بالای سر موضوع قابل چاپ مثلاً خودکار تبلیغاتی ما که از قبل جایی برای فیکس و ثابت شدن آن درست کرده ایم قرار گرفته و به آرامی برسطح خودکار فرود می آید .

 

بدین ترتیب نقش مورد نظر از روی گراور به روی بدنه خودکار تبلیغاتی ما منتقل می شود .در مورد رنگهای دیگر نیز به همین ترتیب عمل شده و کار نهایی ما به چاپ خواهد رسید . بدلیل محدودیت در دقت و نیز امکان جابجایی  خودکار در هر بار قرار دادن آن در جای مورد نظر امکان چاپ دو یا چند رنگ طرح بصورت دقیق در کنار هم مشکل و در برخی از موارد غیرممکن است و بهتر آنست که در چاپ تامپو از طرحهای تکرنگ یا حداکثر دو رنگ استفاده شود.

 

 

مزیت چاپ تامپو چیست؟

بزرگترین مزیت چاپ تامپو بدلیل استفاده از پد اسفنجی یا لاستیک سیلیکونی آن امکان چاپ بر روی سطوح محدب، شکل دار و غیر مسطح است سطوحی مانند خودکار تبلیغاتی ، فلاسک یا لیوان و نظایر آن حتی در برخی از موارد با استفاده از چاپ تامپو می توان درون و داخل حجمها را هم چاپ زد. ولی این چاپ بر خلاف چاپ سیلک محدودیت اندازه دارد یکی بدلیل کوچک بودن پد مخصوص آن و دیگری بدلیل آنکه وقتی طرحی مسطح را بر روی سطوح محدب قرار میدهیم اگر ابعاد و اندازه آن کمی بزرگ شود تصویر ما از حالت نرمال خارج و اصطلاحاً دفرمه میشود. بهترین اندازه برای چاپ تامپو برای سطوح محدب 4 سانت می باشد. البته طول کار می تواند تا 10 سانتیمتر ادامه بیابد.

 

پس از طراحی ، لازم است که از طرح مورد نظر فیلم تفکییکی تهیه شود برای این منظور طرح ما حتماً باید بصورت رنگ یکدست و بدون سایه روشن و ترام باشد اصطلاحاً باید تون پلات باشد.از فیلم های هر رنگ کلیشه فلزی یا فتو پلیمری تهیه می شود که البته نوع کلیشه فلزی فولادی به دلیل  مقاومت بالاتر در طی مراحل چاپ تامپو ، استفاده بیشتر دارد.

اکنون از هر رنگ،یک کلیشه تهیه شده است که طرح تکرنگ در روی آن به شکل گود هستند. هر کلیشه را در محل از پیش تعیین شده در ماشین چاپ تامپو قرارمی دهند . در کنار هر رنگ کلیشه ، مخزن رنگ به علاوه غلطک و تیغه های مربوطه قرار گرفته است .غلطک رنگ ، از مخزن رنگ مربوطه به روی کلیشه کشیده می شود و درون گودی های کلیشه که همان نقش های مورد نظر است پر از رنگ می شود. یک تیغه رنگهای اضافه را از روی کلیشه جمع و پاک می کند .

لاستیک سیلیکون  یا همان پد اسفنجی از بالا به روی کلیشه یا گراور فرود آمده و طرح  را به روی خود منتقل می کند ، سپس بطور اتوماتیک بالای سر موضوع قابل چاپ مثلاً خودکار تبلیغاتی ما که از قبل جایی برای فیکس و ثابت شدن آن درست کرده ایم قرار گرفته و به آرامی برسطح خودکار فرود می آید .

بدین ترتیب نقش مورد نظر از روی گراور به روی بدنه خودکار تبلیغاتی ما منتقل می شود .در مورد رنگهای دیگر نیز به همین ترتیب عمل شده و کار نهایی ما به چاپ خواهد رسید . بدلیل محدودیت در دقت و نیز امکان جابجایی  خودکار در هر بار قرار دادن آن در جای مورد نظر امکان چاپ دو یا چند رنگ طرح بصورت دقیق در کنار هم مشکل و در برخی از موارد غیرممکن است و بهتر آنست که در چاپ تامپو از طرحهای تکرنگ یا حداکثر دو رنگ استفاده شود.

 infography tampon print

اینفوگرافی مراحل چاپ تامپو را در شکل می بینید

 

آشنایی با سایر تکنیک های چاپ بر روی اقلام تبلیغاتی را با مقاله های زیر به شما توصیه می کنیم:

" آشنایی با گلدوزی روی پوشاک تبلیغاتی "

" چاپ سیلک، چاپی برای هدایای تبلیغاتی "

 

 

نظرات کاربران
تاکنون هیچ نظری در مورد این مقاله ثبت نشده است
نظر شما

هدایای تبلیغاتی | هدیه تبلیغاتی | هدایا | انواع هدایای تبلیغاتی | هدایای نمایشگاهی | وارد کننده هدایای تبلیغاتی | هدیه تبلیغاتی | فلش مموری | فلش کارتی | خودکار تبلیغاتی | ساک دستی | ساعت تبلیغاتی | لیوان تبلیغاتی | لیوان سرامیکی | آفتابگیر خودرو